Разберете защо трябва да спрете да използвате флуоресцентни, халогенни и други технологии.
Светодиодите завладяха пазара на традиционното осветление по много причини, но най-вече защото са по-дълготрайни, използват по-малко енергия и изискват по-малко поддръжка. Министерството на енергетиката смята, че до 2030 г. светодиодното осветление може да спести 190 тераватчаса електроенергия годишно, което се равнява на 15 млрд. долара. Тъй като разходите за закупуване на лампи и осветителни тела продължават да намаляват, все повече фасилити мениджъри се стремят да модернизират своите осветителни системи със светодиоди. Светодиодите предлагат редица предимства в сравнение с по-старите технологии. Ето осем предимства, за които трябва да се замислят всички собственици на магазини:
1 | Добро използване на енергията
Светодиодните лампи използват около половината от електроенергията в сравнение с традиционните лампи с нажежаема жичка, флуоресцентни и халогенни лампи. Това може да спести много пари от разходите за енергия, особено на места, където осветлението е включено за дълъг период от време. Светодиодите също така насочват светлината в определена посока, което е различно от обикновените крушки, които изпращат светлина и топлина във всички посоки (тъй като светодиодите са монтирани върху плоска повърхност, те излъчват светлина полусферично, а не сферично). Тази способност за насочване на светлината намалява загубите на светлина и енергия.
2 | Продължителност на живота
Светодиодите не „изгарят“ като лампите с нажежаема жичка, а просто стават по-слаби с течение на времето. В зависимост от качеството на лампата или осветителното тяло, добрият светодиод трябва да издържи между 30 000 и 50 000 часа или повече. Средностатистическата лампа с нажежаема жичка издържа само около 1000 часа, докато подобна компактна луминесцентна лампа издържа между 8000 и 10 000 часа. Благодарение на по-дългия си живот светодиодите позволяват на предприятията да спестят разходите за труд, свързани със смяната на крушките, което от своя страна намалява поддръжката на осветителната система.
3 | Работа в студено време
Светодиодите не се страхуват от студа като луминесцентните лампи. При ниски температури за запалването на луминесцентните лампи е необходимо повече напрежение и светлинният поток, т.е. интензитетът на светлината, намалява. От друга страна, светодиодите работят по-добре при по-ниски температури. Поради тази причина светодиодите са естествен избор за хладилни витрини, фризери и хладилни складове, както и за използване на открито, като паркинги, периметри на сгради и знаци. При тестовете, проведени от Министерството на енергетиката, ефективността на светодиодна лампа за хладилни витрини (измерена в лумени на ват, подобно на километри на галон) е с 5 % по-висока при -5 °C, отколкото при 25 °C.
4 | Дълготрайност
Светодиодите трудно се чупят, тъй като нямат нишки или стъклени корпуси. Те също така се влияят слабо от вибрации и други въздействия. Външната част на традиционните осветителни тела често е изработена от стъкло или кварц, които могат лесно да се счупят. От друга страна, при светодиодите обикновено не се използва стъкло. Вместо това те са монтирани върху печатна платка и са свързани с припоени проводници, които могат да се счупят при директен удар, но не повече от мобилните телефони и други малки електронни устройства.
5 | Веднага
Повечето флуоресцентни и HID лампи не излъчват цялата си светлина веднага след включването им. Всъщност на много от тях им трябват три минути или повече, за да достигнат пълна яркост. От друга страна, светодиодите се включват на пълна мощност почти веднага и не отнема много време, за да се включат отново. Това може да бъде полезно в случай на прекъсване на електрозахранването или когато хората отварят сградата рано сутринта, докато навън все още е тъмно.
6 | Бърз цикъл
Традиционните източници на светлина обикновено издържат по-малко време, когато се включват и изключват бързо, но светодиодите не се влияят от това явление. По тази причина светодиодите могат да се използват и като мигащи светлинни дисплеи и със сензори за присъствие или дневна светлина.
7 – Лесно управление
Търговските флуоресцентни осветителни системи могат да струват повече от няколко долара, за да се направят димируеми, но светодиодите, които са изработени от полупроводници, могат да се използват с управление веднага след изваждането им от кутията. Някои светодиоди могат да бъдат димирани до 10% от пълната яркост, докато повечето луминесцентни лампи могат да достигнат само 30% от пълната яркост. Светодиодите могат също така да се намаляват непрекъснато, а не на стъпки (тогава преходът от 100 % до 10 % яркост е плавен, без стъпки).
8 | Без инфрачервени и ултравиолетови лъчи
По-малко от 10 % от енергията, използвана от лампите с нажежаема жичка, се трансформира във видима светлина. Останалата част от енергията се трансформира в инфрачервени лъчи (IR) или топлина, която се излъчва. Хората и предметите могат да бъдат изгорени от твърде много топлина и ултравиолетово (UV) излъчване. Светодиодите почти никога не излъчват инфрачервена или ултравиолетова светлина. Технологията на светодиодното осветление се подобрява бързо и предстоят допълнителни подобрения. В резултат на това светодиодите станаха по-евтини и по-надеждни. Въпреки че може да е изкушаващо да се мисли, че светодиодите са най-добрият избор за всички приложения, защото консумират по-малко енергия, изборът трябва да се основава на редица фактори, като например качеството и разпределението на светлината, възможността за затъмняване и очакваният живот.